Last Updated 7/14/13



1st of 19 at All-Ohio Division III championship
Click here for article
April 17, 2010

Freshman Silas Jolliff (Cardington/Cardington-Lincoln) and freshman Jake Eldridge (London) each won an event and helped a relay team to another first-place finish to help Ohio Wesleyan take the team title at the annual All-Ohio Division III championship, hosted by Ohio Wesleyan on Saturday at Selby Field and the George Gauthier Track.

Ohio Wesleyan won the meet with 143 points to 108 for Heidelberg. Mount Union finished third with 85 points, followed by Ohio Northern (78), Baldwin-Wallace (70), John Carroll (38), Oberlin (33), Capital (30), and Otterbein (29). Denison and Marietta tied for 10th place with 28 points apiece, followed by Muskingum (23), Wilmington (22), Defiance (20), Wooster and Wittenberg (12), Bluffton (8), Mount St. Joseph (6), and Kenyon (4).

Jolliff won the 400-meter dash in a time of :48,29, surpassing the provisional qualifying standard for the NCAA Division III championship meet to be held May 27-29 at Baldwin-Wallace College in Berea. He also finished second in the 200-meter dash.

Eldridge won the 100-meter dash in :10.94.

Jolliff and Eldridge joined freshman Stephen Haynes (Crestview, Fla./Niceville) and junior Sean Patrick (Delaware/Hayes) to win the 400-meter relay in :42.02, while the foursome of Jolliff, freshman Matt Martin (New Brighton, Pa./Riverside), Patrick, and Eldridge finished second in the 1600-meter relay.

Senior Steve Brown (Redford Township, Mich./Redford) claimed Ohio Wesleyan's other first-place finish, winning the 100-meter hurdles in a time of :14.48. Brown's time not only was a provisional qualifer for the NCAA Division III championship meet, but it broke the school record of :14.58 set by David Spring in 1998 as well as the All-Ohio standard of :14.72 set by Brown in 2009.

Senior Kyle Faris (Olmsted Falls) finished second in both the shot put and the hammer. Faris's throws of 51-1 1/2 in the shot and 174-6 in the hammer were both provisional national qualifiers

Other standouts for the Bishops included senior David Burke (Hudson), who finished second in the triple jump and third in the long jump; sophomore Sharif Kronemer (Silver Spring, Md./Springbrook), who finished second in the 800-meter run; senior Bryce Mathias (Centerburg), who was second in the 400-meter hurdles; sophomore Evan Hitchcock (Fishers, Ind./Hamilton Southeastern), who placed second in the 10,000-meter run; sophomore Kale Booher (Covington/Newton), who placed third in the 3000-meter steeplechase; sophomore David Franklin (Reynoldsburg), who placed fourth in the 110-meter hurdles and fifth in the 400-meter hurdles; Martin, who was fourth in the 400-meter dash; junior Kyle Herman (Stow/Stow-Munroe Falls), who finished fifth in the 800-meter run; freshman Shane Brandt (Painesville/Riverside), who finished seventh in the 1500-meter run; and freshman Jeff Farkas (New Waterford/East Palestine), who was seventh in the 400-meter hurdles.


1st of 15 at Marv Frye Invitational
Click here for article
April 10, 2010

Freshman Silas Jolliff (Cardington/Cardington-Lincoln) won an event and helped 2 relay teams to first-place finishes to help Ohio Wesleyan take the team title at the annual Marv Frye Invitational, hosted by Ohio Wesleyan on Saturday at Selby Field and the George Gauthier Track.

Ohio Wesleyan won the meet with 159 1/2 points to 100 1/2 for Heidelberg. Baldwin-Wallace was third with 79 points, followed by Case Reserve (55 1/2), Otterbein (54), Wilmington (46 1/2), Oberlin (46), Muskingum and Capital (44). Denison rounded out the top 10 teams with 33 points, followed by Bluffton (29), Albion (25), Kenyon and Wittenberg (12), and Mount St. Joseph (0).

Jolliff won the 400-meter dash in a time of :49.30 and added a fourth-place finish in the 200-meter dash.

He also teamed with freshman Jake Eldridge (London), freshman Stephen Haynes (Crestview, Fla./Niceville), and junior Sean Patrick (Delaware/Hayes) to win the 400-meter relay in :42.53, and combined with Eldridge, senior Bryce Mathias (Centerburg), and freshman Matt Martin (New Brighton, Pa./Riverside) to win the 1600-meter relay in 3:21.15.

Mathias took Ohio Wesleyan's other first-place finish, winning the 400-meter hurdles in :55.83.

Other standouts for the Bishops included Haynes, who finished second in the 100-meter dash and third in the 200-meter dash; senior Kyle Faris (Olmsted Falls), who was second in the discus and third in the shot put; senior David Burke (Hudson), who finished second in the triple jump and seventh in the long jump; senior Steve Brown (Redford Township, Mich./Redford), who placed second in the 110-meter hurdles; Martin, who was second in the 400-meter dash; sophomore Sharif Kronemer (Silver Spring, Md./Springbrook), who was second in the 800-meter run; freshman Shane Brandt (Painesville/Riverside), who finished second in the 5000-meter run; sophomore David Franklin (Reynoldsburg), who placed third in the 110- and 400-meter hurdles; Eldridge, who was third in the 100-meter dash and sixth in the 200-meter dash; sophomore Evan Hitchcock (Fishers, Ind./Hamilton Southeastern), who placed third in the 5000-meter run; senior Christian Schlabach (Wooster/Triway), who finished sixth in the 1500-meter run; junior Kyle Herman (Stow/Stow-Munroe Falls), who finished sixth in the 800-meter run; freshman Jeff Farkas (New Waterford/East Palestine), who was sixth in the 400-meter hurdles; sophomore Chris Ziska (Berea), who placed seventh in the discus; sophomore John Batchelder (Powell/Worthington Kilbourne), who was seventh in the 1500-meter run; sophomore Kale Booher (Covington/Newton), who placed eighth in the 1500-meter run; junior Jeff Driscoll (Shreve/Triway), who was eighth in the 800-meter run; junior Kody Law (Reynoldsburg), who finished eighth in the 400-meter hurdles; and freshman Zach Ross (Evanston, Ill./Oak Park & River Forest), who tied for eighth in the pole vault.

The Marv Frye Invitational honors the longtime Battling Bishop mentor, who coached the Ohio Wesleyan men's track & field team from 1961-97. Frye also coached men's cross country, women's track & field and women's cross country during his time at Ohio Wesleyan, and remains active in the central Ohio track & field community.


at Denison Last Chance meet
Click here for article
February 26, 2010

Freshman Stephen Haynes (Crestview, Fla./Niceville) and freshman Silas Jolliff (Cardington/Cardington-Lincoln) and won events to lead Ohio Wesleyan at the Denison Last Chance meet, hosted by Denison University on Friday in Granville.

The meet, which included competitors from Denison, Kenyon, Oberlin, Ohio Wesleyan, Thiel, Wabash, Waynesburg, Wittenberg, and Wooster, was not scored.

Haynes won the high jump by clearing 6-2 and added a fourth in long jump and sixth-place finishes in the triple jump and 400-meter dash.

Jolliff won the 400-meter dash in :49.35. His time surpassed the provisional qualifying standard for the NCAA Division III championship meet to be held March 12-13 at DePauw University in Greencastle, Ind. Jolliff also teamed with freshman Jake Eldridge (London), freshman Matt Martin (New Brighton, Pa./Riverside), and senior Bryce Mathias (Centerburg) to finish second in the 1600-meter relay.

The Bishop 3200-meter relay team claimed Ohio Wesleyan's other first-place finish, with the quartet of sophomore Kyle Lemke (Loudonville), sophomore Sharif Kronemer (Silver Spring, Md./Springbrook), senior Matthew MacKenzie (Franklin, Mass.), and junior Kyle Herman (Stow/Stow-Munroe Falls) breaking the tape in 7:57.71.

Other standouts for the Bishops included junior Sean Patrick (Delaware/Hayes), who finished second in the 200-meter dash and third in the 55-meter dash; freshman Jeff Farkas (New Waterford/East Palestine), who was second in the 55-meter hurdles and third in the 200-meter dash; senior Kyle Faris (Olmsted Falls), who finished second in the shot put; freshman Zach Ross (Evanston, Ill./Oak Park & River Forest), who placed second in the pole vault; senior Will Alford (Maple Heights), who finished second in the 55-meter dash; freshman Jake Bonnell (Export, Pa./Franklin Regional), who was second in the 800-meter run; sophomore John Batchelder (Powell/Worthington Kilbourne), who finished second in the mile run; sophomore Evan Hitchcock (Fishers, Ind./Hamilton Southeastern), who was second in the 3000-meter run; sophomore David Franklin (Reynoldsburg), who was third in the 55-meter hurdles; junior Kody Law (Reynoldsburg), who placed fourth in the 200-meter dash; sophomore Kale Booher (Covington/Newton), who was fourth in the 3000-meter run; and sophomore Jon Rux (North Oaks, Minn./Mounds View), who was fifth in the shot put.